Jak reagować w sytuacji zasłabnięcia, bądź utraty przytomności u podopiecznego? Czym różni się omdlenie od zasłabnięcia? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Opieka nad osobami starszymi jest często wymagająca i obciążającą, zarówno fizycznie jak i psychicznie. Opiekunowie rezygnują z życia towarzyskiego, poświęcając się w całości pracy. Funkcjonowanie “od zlecenia do zlecenia”, bez przerw na życie prywatne, może skutkować szybkim wypaleniem zawodowym, a w dalszej perspektywie czasu, wystąpieniem zespołu stresu opiekuna. Czym dokładnie jest ta przypadłość? Odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.
Szacuje się, że problemy ze słuchem wykazuje aż 50% seniorów po 65 roku życia. Jak rozpoznać niedosłuch u podopiecznego? Skąd bierze się ta przypadłość? O czym powinien pamiętać opiekun? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie.
Aktywność fizyczna nie przestaje być istotna nawet w podeszłym wieku. Powinniśmy zachęcać naszych podopiecznych do częstego wychodzenia na świeże powietrze. Możemy jednak nie mieć pomysłu na to, jak spędzić czas poza domem. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Państwu kilka propozycji.
Podejmując się pracy jako opiekun osób starszych, powinniśmy mieć na uwadze fakt, że będziemy zajmować się osobami schorowanymi. Nikt z nas nie chce pracować w ciągłym stresie i obawie, że nie poradzi sobie w sytuacji, gdy senior zemdleje, bądź obleje się wrzątkiem. Pamiętajmy, że udzielenie pierwszej pomocy w nagłej sytuacji to obowiązek każdego z nas! Warto zapoznać się z podstawami jej udzielania.
Dlaczego długie okresy odosobnienia źle wpływają na samopoczucie psychiczne, a nawet fizyczne seniora? Jak pomóc podopiecznemu cierpiącemu na samotność? O tym przeczytają Państwo w dzisiejszym wpisie.
Odleżyny to otwarte rany, które powstają wskutek długotrwałego stykania się ciała z podłożem, którego następstwem jest miejscowe niedokrwienie, nazywane martwicą. Co powinniśmy o nich wiedzieć? Jak opiekować się seniorem narażonym na powstawanie odleżyn? O tym przeczytają Państwo w dzisiejszym artykule.
Agresja to bezdyskusyjnie najcięższy temat, zarówno dla nas opiekunów, jak i rodziny podopiecznego. Ataki agresji bywają bardzo stresujące, przykre, a nawet niebezpieczne dla nas i samego seniora. Warto więc zaczerpnąć podstawowych informacji na temat zaburzenia. Jak sobie radzić z agresywnymi zachowaniami? Jakie są przyczyny agresji u seniora? Wszystkiego dowiedzą się Państwo z dzisiejszego wpisu.
Inkontynencja to schorzenie, które występuje najczęściej u osób starszych. Charakteryzuje się mimowolnym oddawaniem moczu lub stolca. Najczęściej rozwija się powoli, czemu towarzyszy szereg różnych objawów.
Każdy z nas zna powiedzenie “W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Dobra kondycja fizyczna to lepsze samopoczucie w każdym wieku, również podeszłym. Badania udowadniają, że sportowy tryb życia pomaga przeciwdziałać różnym schorzeniom, ponadto regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie psychiczne seniora.
Przestrzeganie diety seniora jest bardzo ważnym zadaniem opiekuna osoby starszej. Często zachodzimy w głowę jakie posiłki dostarczą podopiecznemu wystarczającą ilość witamin, minerałów i składników odżywczych, pamiętając przy tym, że musimy zmieścić się w budżecie ustalonym przez rodzinę. Przyrządzajmy dania, które są proste i odżywcze jednocześnie. Pomogą w tym wskazówki zawarte w dzisiejszym wpisie.
Dziś coś specjalnie dla zastanawiających się nad pracą w opiece nad osobami starszymi. Publikujemy wywiad z Panią Angeliką - jedną z naszych opiekunek.
We wcześniejszym wpisie zgłębiliśmy temat depresji u seniora, poruszając kwestię charakterystycznych objawów i sposobów leczenia. W tym artykule zamieszczamy kilka wskazówek, odnośnie postępowania z osobą chorą.
Depresja jest chorobą dotykającą ludzi w różnym wieku, jednak trudniej jest ją wykryć u osób starszych. U seniorów pojawiają się objawy związane z bólami i problemami układu trawiennego, które nie są charakterystyczne dla depresji występującej u osób młodszych.
Osoby decydujące się na podjęcie pracy w roli opiekuna osób starszych często mają mętlik w głowie i zadają sobie wiele pytań. W tym wpisie odpowiadamy na najpopularniejsze z nich.
Wyjeżdżając za granicę w roli opiekuna osób starszych, stajemy przed ciężkim wyborem: Co spakować do walizki? Jej pojemność jest ograniczona, a ilość przedmiotów jakie wydają się nam niezbędne bywa przytłaczająca. Opiekunowie, którzy mają już za sobą wyjazdy zagraniczne, wiedzą jak ciężko jest spakować się tak, żeby wszystko pomieścić i o niczym nie zapomnieć. W tym wpisie przypominamy o tym co warto zabrać.
Choroby wieku podeszłego mają negatywny i nieodwracalny wpływ na funkcjonowanie seniorów, dlatego każdy opiekun powinien znać ich objawy i wiedzieć jak postępować z chorymi.
Analitycy alarmują: Europejskie społeczeństwo starzeje się. Odsetek młodych spadł do rekordowo niskiego poziomu i coraz więcej osób starszych potrzebuje pomocy w życiu codziennym. Młodsza część rodziny nie zawsze jest w stanie pogodzić obowiązki zawodowe z opieką nad rodzicami lub wujostwem. Często małżeństwa opiekują się już jednym z rodziców. Co w sytuacji, gdy pomocy zaczną wymagać starsi członkowie dalszej rodziny? Czy zostaną pozostawieni sami sobie?
Skontaktuj się z nami
Jesteśmy tu dla Ciebie!