Agresja u osób starszych

Kamila Patrycja Wilczyńska
Wpisy,
21 września 2022, 12:09

Agresja to bezdyskusyjnie najcięższy temat, zarówno dla nas opiekunów, jak i rodziny podopiecznego. Ataki agresji bywają bardzo stresujące, przykre, a nawet niebezpieczne dla nas i samego seniora. Warto więc zaczerpnąć podstawowych informacji na temat zaburzenia. Jak sobie radzić z agresywnymi zachowaniami? Jakie są przyczyny agresji u seniora? Wszystkiego dowiedzą się Państwo z dzisiejszego wpisu.

 

Agresja u seniora - temat tabu?

Nie ulega wątpliwości, że odbiegające od normy zachowania są często bagatelizowane przez rodzinę i uznawane za temat “tabu”. Rodziny borykające się z  agresją u wiekowych bliskich, boją się zaprosić w odwiedziny znajomych, a nawet zatrudnić pomoc w opiece nad dziadkiem czy babcią. Tymczasem okazuje się, że agresja u seniora nie jest wcale rzadkim problemem, a opieka nad chorym jest jak najbardziej możliwa, choć wymagająca.

 

Przyczyny agresji u seniora 

Wśród przyczyn agresji mogą znaleźć się zarówno konflikty lub zaburzenia psychiczne, jak i choroby somatyczne. Według specjalistów zajmujących się terapią psychoanalityczną, skłonności do agresji możemy mieć po prostu wrodzone. 

 

Ponadto agresja u osób starszych może być nasilona:

 • odrzuceniem przez rodzinę (drwiny, upokorzenia werbalne),

 • stanami lękowymi (np. strach przed śmiercią, strach przed nieporadnością),

 • osamotnieniem (np. śmiercią znajomych / współmałżonka),

 • różnego rodzaju fobiami,

 • nadużywaniem alkoholu,

 • bólami, spowodowanymi przebytymi operacjami bądź kontuzjami,

 • długotrwałym przyjmowaniem silnych lekarstw.

 

Jak radzić sobie z agresją u seniora?

 

W celu złagodzenia napadów agresji przestrzegajmy poniższych zasad:

 • Unikajmy drażliwych, ciężkich oraz smutnych tematów, 

 • Bądźmy asertywni w stosunku do seniora,

 • Warto posiadać w domu zioła lecznicze takie jak : lipa, rumianek, melisa, lawenda, które po zaparzeniu mają działanie uspokajające,

 • Podczas wybuchu agresji u seniora zawsze mówmy w prosty, niezłożony sposób np: “nie krzycz na mnie - Schrei mich nicht an”, “nie rzucaj - nicht werfen”.

 

Agresja u seniora - leczenie 

Ataki agresji u seniora, zwłaszcza te niekontrolowane, najczęściej poddawane są leczeniu farmakologicznemu, w którym to lekarz po postawieniu diagnozy dobiera odpowiedni zestaw  lekarstw. Po pomoc dla naszego podopiecznego możemy kierować się do lekarzy rodzinnych lub psychiatrów. 

W trosce o komfort seniorów i opiekunów, staramy się dokładnie opisywać każde ze zleceń, informując również o ewentualnych napadach agresji u podopiecznego. Aktualne oferty dostępne są TUTAJ

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Adres


Rynek 40 (Galeria Nyska, piętro II, biuro 216)
48-300 Nysa

Godziny pracy


Poniedziałek - Piątek
08:00 - 16:00

Telefon


+48 533 377 827
+48 533 377 828