Choroby wieku podeszłego u naszych seniorów

Kamila Patrycja Wilczyńska
Wpisy,
20 lipca 2022, 16:07

Choroby wieku podeszłego mają negatywny i nieodwracalny wpływ na funkcjonowanie seniorów, dlatego każdy opiekun powinien znać ich objawy i wiedzieć jak postępować z chorymi.

Choroby wieku podeszłego

Choroba Alzheimera

We wczesnym stadium objawia się problemami z przypomnieniem sobie niedawnych zdarzeń. Senior nie potrafi powiedzieć gdzie odłożył telefon lub pilot od telewizora, zapomina o dopiero zaparzonej kawie. Z czasem choroba postępuje i w najcięższym stadium prowadzi do utraty mowy i zaniku pamięci długotrwałej. Senior nie rozpoznaje opiekunki i członków rodziny. Chory na Alzheimera wymaga od opiekuna dużej dozy cierpliwości, łagodności i umiejętności wielokrotnego poruszania tych samych wątków rozmowy.

 

Choroba Parkinsona

Początkowe objawy to spowolnienie ruchów i utrata zręczności. W miarę postępowania choroby pojawiają się trudności z pisaniem i zaburzenia równowagi.

Problemem stają się czynności tak prozaiczne jak wstawanie z krzesła lub wchodzenie po schodach. Drżącym dłoniom ciężko jest utrzymać filiżankę bez rozlewania napoju. Chory wymaga wzmożonej uwagi ze strony opiekuna, gdyż może wyrządzić sobie krzywdę, podejmując się zadań, wykraczających poza zdolności ruchowe.

 

Cukrzyca

Choroba charakteryzuje się zaburzeniami w produkcji insuliny, której zadaniem jest zmniejszanie ilości cukru w organizmie. Objawami jakie możemy zaobserwować u seniora są: wzmożony głód i pragnienie, nadmierna senność i zmęczenie, częste oddawanie moczu. Zadaniem opiekuna staje się dbanie o odpowiednią dietę seniora i dopilnowanie, aby przyjmował zastrzyki z insuliną, zgodnie z zaleceniami lekarza.

 

Nietrzymanie moczu (inkontynencja)

Najczęściej występuje u kobiet i jest związana z obciążeniem mięśni macicy i menopauzą. U mężczyzn nietrzymanie moczu może być spowodowane przerostem gruczołu prostaty. Warto w takim przypadku namówić seniora na wizytę u lekarza, aby wykluczyć powstanie zmian nowotworowych. Inkontynencja wymaga stosowania odpowiednich wkładek, pieluchomajtek lub pieluch dla dorosłych. Powinniśmy dbać o ich zapas i nie kupować pieluch na ostatnią chwilę.

 

Demencja

Powoduje błędy w procesach myślowych, problemy z pamięcią i myśleniem przyczynowo skutkowym. Początkujące opiekunki często sugerują, że z osobą chorującą na demencję należy postępować jak z dzieckiem. Nie jest to prawda. O ile niektóre z zachowań chorującego seniora możemy interpretować jako dziecinne, o tyle nie wolno nam zapominać o tym, że mamy do czynienia z osobą dorosłą, posiadającą inne niż dzieci potrzeby.

Demencja może się objawić pod postacią agresywną, kiedy to senior staje się niebezpieczny dla ludzi z nim przebywających.

 

Osteoporoza

Choroba objawiająca się zanikiem tkanki kostnej. Najczęściej dotyka kobiet po menopauzie, ale występuje również u mężczyzn. Chory na osteoporozę wymaga szczególnej uwagi opiekuna, gdyż nawet błahe z pozoru wypadki, takie jak upadek podczas wstawania z łóżka, mogą zakończyć się licznymi złamaniami. 

W trosce o komfort seniorów i opiekunów, staramy się dokładnie opisywać każde ze zleceń i służymy pomocą w przypadku pytań o szczegóły stanu zdrowia seniora. Aktualne oferty dostępne są na naszej stronie internetowej: https://ltd-ps.com/jobs

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Adres


Rynek 40 (Galeria Nyska, piętro II, biuro 216)
48-300 Nysa

Godziny pracy


Poniedziałek - Piątek
08:00 - 16:00

Telefon


+48 533 377 827
+48 533 377 828