Dieta seniora - kilka wskazówek dla opiekunów

Kamila Patrycja Wilczyńska
Wpisy,
28 sierpnia 2022, 10:08

Przestrzeganie diety seniora jest bardzo ważnym zadaniem opiekuna osoby starszej. Często zachodzimy w głowę jakie posiłki dostarczą podopiecznemu wystarczającą ilość witamin, minerałów i składników odżywczych, pamiętając przy tym, że musimy zmieścić się w budżecie ustalonym przez rodzinę. Przyrządzajmy dania, które są proste i odżywcze jednocześnie. Pomogą w tym wskazówki zawarte w dzisiejszym wpisie.

 

Niezwykle istotne w diecie seniora są owoce i warzywa, ponieważ dostarczają wielu niezbędnych składników pokarmowych, takich jak antyoksydanty, witaminy i błonnik, które zapobiegają chorobom takim jak cukrzyca typu II, choroby układu sercowo - naczyniowego, a nawet  nowotwory. Pamiętajmy o tym, że owoce zawierają fruktozę, czyli cukier. Warto więc zastępować je warzywami.

 

Mniej cukrów, tłuszczów i soli, za to więcej błonnika

 

To hasło powinien zapamiętać każdy z nas, niezależnie od wieku.

 

Cukier - zastąpmy go np. stewią, a najlepiej ograniczmy do minimum.

 

Tłuszcze - zamiast oleju, w miarę możliwości, używajmy oliwy z oliwek.

 

Sól - ograniczajmy ją, zastępując aromatycznymi ziołami, takimi jak: bazylia, oregano, majeranek, estragon, szałwia, kolendra, cząber, pieprz czarny, gorczyca, lubczyk.

 

Płyny

 

Koniecznie przypilnujmy podopiecznego, aby przyjmował zalecaną, dzienną dawkę wody (2-3 litry). Dlaczego o tym piszemy? Na skutek starzenia się organizmu i z powodu różnych chorób, senior jest szczególnie narażony na odwodnienie. Warto podawać mu napoje ciepłe, typu herbata i kawa, które są uznawane za “pomocnika” w zapobieganiu demencji.

Dobrym rozwiązaniem są też elektrolity w tabletkach, rozpuszczających się w wodzie.

 

Potrawy dla osób starszych

 

Mamy trzy podstawowe składniki codziennych posiłków 

 

  • mięso

  • ryby 

  • warzywa

 

Mięso od zawsze gości na naszych stołach i jest ono nieodzownym elementem wielu polskich jak i niemieckich dań. Bardzo dobrą wiadomością jest to, iż za najzdrowsze mięso uważany jest drób, który nie jest aż tak drogi jak cielęcina czy królik. Kurczak to bardzo dobra pozycja na obiad dla seniora, ponieważ jest lekkostrawny i zawiera dużo białka. Trzeba jednak pamiętać o urozmaiceniu potraw, więc następny w kolejce ustawia się indyk, który zawiera dużo białka i mało tłuszczu. Jeżeli trafimy na rodzinę, która życzy sobie bardziej wyszukanych posiłków, wtedy warto się zastanowić nad mięsem z królika, ponieważ jest ono chude i delikatne, cielęciną lub gęsiną. Najlepszą pozycją jest gęsina , która zawiera  witaminę A, E i witaminy z grupy B. Gęś jest polecana osobom o słabej odporności oraz pacjentom w okresie rekonwalescencji.

 

Ryby to cenny składnik kwasów tłuszczowych omega 3, minerałów i witamin, dlatego przynajmniej raz  w tygodniu ryba powinna zagościć na talerzu seniora. Najwięcej kwasów tłuszczowych omega 3 zawierają ryby morskie, wybierajmy więc łososia, śledzia, dorsza lub (w najniższej cenie) makrelę. Warto podkreślić, iż ryby bałtyckie nie są zalecane z powodu zanieczyszczenia wód, w których żyją. 

 

Warzywa - nikt nie wyobraża sobie bez nich pełnowartościowego obiadu. Pod względem ilości witamin na podium stają cykoria, dynia oraz fasolka szparagowa. Te warzywa zawierają najwięcej witaminy C, A oraz błonnika. Są one wszechstronne, bardzo dobrą propozycją byłoby wykorzystanie ich w postaci zup (tanio, szybko, łatwo i odżywczo). Oczywiście nie można zapomnieć o  ziemniakach, zwłaszcza  jeżeli piszemy  o niemieckiej kuchni. Zawierają zaledwie 14,0 mg witaminy C,  1,0 ug witaminy A oraz 1,5 g błonnika, ale ich tradycja goszczenia na niemieckich stołach sprawia, że nie sposób pominąć ich w planowaniu diety seniora. Prostą i zdrową sałatką dla podopiecznego będzie surówka z kapusty białej z dodatkiem marchewki, bądź bardzo smaczna sałatka z kiszonej kapusty, jabłka i marchwi, zakrapiana odrobiną oliwy z oliwek i cytryny.

Jeżeli chodzi o śniadania to warto pamiętać o pomidorze, sałacie, szpinaku,  czy ogórku. Kanapki serwujmy na ciemnym pieczywie (np. chleb razowy). Jest ono zdecydowanie zdrowsze od bogatego w cukier pieczywa białego.

Pamiętajmy, że zawarte w niniejszym artykule informacje to tylko zbiór ogólnych wskazówek. Dietę warto skonsultować z lekarzem specjalistą, biorąc pod uwagę choroby i uczulenia z jakimi zmaga się senior.

W trosce o komfort seniorów i opiekunów, staramy się dokładnie opisywać każde ze zleceń, informując również o ewentualnych zaleceniach dotyczących diety podopiecznego. Aktualne oferty dostępne są TUTAJ

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Adres


Rynek 40 (Galeria Nyska, piętro II, biuro 216)
48-300 Nysa

Godziny pracy


Poniedziałek - Piątek
08:00 - 16:00

Telefon


+48 533 377 827
+48 533 377 828