Formy aktywności fizycznej dla seniora i korzyści z nich płynące

Kamila Patrycja Wilczyńska
Wpisy,
15 października 2022, 11:10

Aktywność fizyczna nie przestaje być istotna nawet w podeszłym wieku. Powinniśmy zachęcać naszych podopiecznych do częstego wychodzenia na świeże powietrze. Możemy jednak nie mieć pomysłu na to, jak spędzić czas poza domem. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Państwu kilka propozycji.

 

Najciekawsze dyscypliny sportowe dla seniora

  • Spacery - tak, piesze wędrówki również zaliczają się do aktywności fizycznych, są najprostszą, darmową i dostępną w każdym momencie i miejscu opcją aktywności. Wystarczą jedynie chęci do wyjścia z domu i 20 minut marszu do pobliskiego parku. Pamiętajmy przy tym o dobraniu tempa odpowiedniego dla kondycji i stanu zdrowia seniora.

  • Nordic walking - czyli nic innego jak marsz z kijkami (dla mobilnych i często spacerujących seniorów). Badania, które zostały przeprowadzone w Europie Zachodniej wykazały pozytywny wpływ nordic walking na osoby z chorobami układu oddechowego, przewlekłą niewydolnością serca, po wypadkach, zabiegach ortopedycznych czy kontuzjach sportowych. Przed rozpoczęciem tej formy aktywności, pamiętajmy o wygodnym obuwiu dla seniora.

  • Pływanie i aqua aerobik dla seniora - ten rodzaj sportu  jest jednym z tych, które są odpowiednie  dla niemal każdego seniora, ponieważ prawdopodobieństwo kontuzji jest niemalże zerowe, a to wszystko dzięki temu, że ciało podopiecznego nie musi znosić żadnych dodatkowych obciążeń, poza oporem wody. Basenowe treningi polecane są szczególnie osobom starszym, cierpiącym na otyłość I i II stopnia.

  • Jazda na rowerze - jeżeli nasz podopieczny jest ponadprzeciętnie sprawny ruchowo to możemy spróbować rowerowych wycieczek po okolicy.

  • Taniec - taniec jako forma aktywności dla seniora? Oczywiście! Taniec jest idealną formą terapii i środkiem antydepresyjnym. Tańczyć może każdy, bez względu na wiek i stopień sprawności, nawet senior poruszający się na wózku. 

  • Yoga - Praktykowanie yogi ma duży wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Podopieczny uprawiający yogę staje się bardziej spokojny i wyciszony. Poszczególne ćwiczenia powinny być zawsze dopasowana do możliwości seniora. Dzięki temu uprawianie yogi będzie bezpieczne i zapewni wiele korzyści zdrowotnych. Podtrzymanie prostej postawy ciała, wzmocnienie mięśni czy poprawa samopoczucia to tylko garstka korzyści płynących z yogi. Dodatkowymi zaletami, szczególnie dla osób starszych będą: poprawa krążenia krwi, wsparcie w przywracaniu naturalnej ruchomości stawów, łagodzenie bólów stawów i kręgosłupa, zwiększenie samoakceptacji. Dodatkowo uczęszczanie na ćwiczenia z yogi w grupie 60+ stanowią doskonałą okazję do spotkania z rówieśnikami, co odgrywa kluczową rolę dla ogólnego samopoczucia i zadowolenia z życia. Jest to szczególnie istotne w nadchodzącej, sprzyjającej stanom depresyjnym porze roku. 

 

Drogi opiekunie / droga opiekunko pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, aby zachęcić podopiecznego do chociażby najmniejszego ruchu w ciągu dnia. Nawet 10 minut wspólnej aktywności zaowocuje dobrym samopoczuciem seniora, zminimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia depresji i ograniczy występowanie konfliktów na drodze opiekun - podopieczny.

W trosce o komfort seniorów i opiekunów, staramy się dokładnie opisywać każde ze zleceń, informując również o kondycji fizycznej podopiecznego. Aktualne oferty dostępne są TUTAJ

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Adres


Rynek 40 (Galeria Nyska, piętro II, biuro 216)
48-300 Nysa

Godziny pracy


Poniedziałek - Piątek
08:00 - 16:00

Telefon


+48 533 377 827
+48 533 377 828