Inkontynencja u osób starszych

Kamila Patrycja Wilczyńska
Wpisy,
31 sierpnia 2022, 11:08

Inkontynencja to schorzenie, które występuje najczęściej u osób starszych. Charakteryzuje się mimowolnym oddawaniem moczu lub stolca. Najczęściej rozwija się powoli, czemu towarzyszy szereg różnych objawów.

 

Inkontynencja moczowa

Problem nietrzymania moczu został uznany za jedną z najczęściej występujących, przewlekłych chorób u kobiet. Oczywiście nie oznacza to, że problem nie dotyczy mężczyzn.

Najnowsze badania dowodzą, że wśród kobiet w wieku od 30 do 39 lat, aż 12% cierpi na nietrzymanie moczu. Im jesteśmy starsze, tym większe ryzyko, że ten problem dotknie i nas. Szacuje się, że inkontynencja dotyka aż połowę kobiet po sześćdziesiątym roku życia.

 

Wyróżniamy trzy najczęściej występujące  typy nietrzymania moczu u seniorów:

 • wysiłkowe nietrzymanie moczu

 • funkcjonalne nietrzymanie moczu

 • nietrzymanie moczu na tle neurologicznym

 

Najczęściej występującym jest inkontynencja wysiłkowa, spowodowana osłabieniem mięśni dna miednicy, które nie mają możliwości zaciskania prawidłowo cewki moczowej. Wskutek tego mocz wycieka z pęcherza, gdy rośnie w nim ciśnienie. Najczęściej do zdarzenia dochodzi przy wysiłku fizycznym, kaszlu a nawet kichnięciu.

Nietrzymanie moczu na tle neurologicznym występuje najczęściej w wyniku różnego rodzaju urazów, bądź chorób, których doznał senior. W takim przypadku komunikacja pomiędzy mózgiem, a mięśniami pęcherza, staje się zaburzona, co skutkuje nietrzymaniem moczu u podopiecznego.

Funkcjonalne nietrzymanie moczu dotyczy podopiecznych  przewlekle chorych, którzy nie mają możliwości dotarcia samemu do toalety na czas. Tacy podopieczni najczęściej nie są zdolni do samodzielnego funkcjonowania. Są to seniorzy leżący. 

 

Inkontynencja kałowa

Inkontynencja kałowa jest chyba najbardziej wstydliwym schorzeniem każdej grupy wiekowej. Szacunkowo uznaje się, że dotyka ona od 3 do 5 % populacji. 

Przyczyn nietrzymania stolca jest wiele. Inkontynencja kałowa występuje między innymi na tle psychicznym. W takim wypadku pojawia się ona w sposób ciągły lub epizodyczny, przy zaburzeniach schizofrenicznych oraz wszelkich innych schorzeniach wpływających na ciężkie zaburzenia świadomości.

 

Inne przyczyny inkontynencji kałowej:

 • powikłania po zabiegach chirurgicznych w obszarze jelita / jamy brzusznej

 • ostry przebieg chorób jelita grubego

 • wypadania odbytnicy

 • nieleczona choroba hemoroidalna

 

Jak opiekować się seniorem z inkontynencją?

Opieka nad seniorem z inkontynencją jest sporym wyzwaniem. Kluczem będzie tu odpowiednie przygotowanie. Należy pamiętać, że seniorzy z inkontynencją najczęściej są bardzo skrępowani każdorazową zmianą  pieluchomajtek. W takiej sytuacji zadaniem opiekunki/a  jest nie tylko pomoc przy zachowaniu higieny, ale też zadbanie o komfort psychiczny podopiecznego. Regularne sprawdzanie poziomu suchości pieluchomajtek, ich zmiana oraz osuszenie i zabezpieczenie skóry są bardzo istotne, aby nasz senior nie doznał oparzeń lub infekcji, przez które czułby duży dyskomfort, a nawet ból. Do mycia skóry najlepiej sprawdzą się miękkie ręczniczki oraz różnego rodzaju delikatne gąbki czy myjki, miękkie po to aby nie podrażniały dodatkowo skóry. Kiedy opiekujemy się leżącym seniorem warto zaopatrzyć się w chłonne podkłady na łóżko (w Polsce np.Tena). 

 

Opiekun powinien pamiętać o tym, aby przed każdą podróżą przygotować podręczna torbę, w której znajdą się:

 • pieluchomajtki na zmianę

 • delikatne, nawilżane chusteczki 

 • mały ręczniczek

 • butelkę wody niegazowanej

 

Bardzo pomocne dla obu stron byłoby omówienie i wprowadzenie codziennych “rytuałów”, np. ograniczenie spożycia moczopędnych owoców, picia mocnej herbaty, picia kawy. 

Bardzo pomocne i komfortowe w takiej sytuacji byłoby wprowadzenie  regularnych wizyt w toalecie, do tego warto byłoby pamiętać o sukcesywnym zaopatrywaniu podopiecznego w pieluchomajtki (jeżeli to opiekun robi zakupy, w innym wypadku poprosić rodzinę o zakup zapasu).

Warto mieć również na uwadze, że istnieją specjalne pieluchy anatomiczne, które są przeznaczone dla osób mobilnych i niemobilnych z nietrzymaniem stolca. Gwarantują one wygodę i higienę.

 

Profilaktyka przy nietrzymaniu moczu i stolca  u podopiecznego:

 • starajmy się aby podopieczny utrzymywał prawidłową masę ciała

 • stosujmy dietę zapobiegającą zaparciom

 • ograniczmy seniorowi spożywanie alkoholu oraz kofeiny

 • zadbajmy o higienę intymną i starajmy się zapobiegać stanom zapalnym dróg moczowych

 • zachęcajmy podopieczną do regularnych ćwiczeń mięśni dna miednicy

 

W trosce o komfort seniorów i opiekunów, staramy się dokładnie opisywać każde ze zleceń, informując również o ewentualnej inkontynencji u podopiecznego. Aktualne oferty dostępne są TUTAJ

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Adres


Rynek 40 (Galeria Nyska, piętro II, biuro 216)
48-300 Nysa

Godziny pracy


Poniedziałek - Piątek
08:00 - 16:00

Telefon


+48 533 377 827
+48 533 377 828