Jak postępować z chorym na depresję?

Kamila Patrycja Wilczyńska
Wpisy,
15 sierpnia 2022, 09:08

We wcześniejszym wpisie zgłębiliśmy temat depresji u seniora, poruszając kwestię charakterystycznych objawów i sposobów leczenia. W tym artykule zamieszczamy kilka wskazówek, odnośnie postępowania z osobą chorą.

Zaburzenia depresyjne są bardzo często bagatelizowane, szczególnie wśród osób starszych. Tymczasem osoby chore potrzebują naszego wsparcia i pomocy, które są konieczne na drodze powrotu do zdrowia.

 

Jak pomóc podopiecznemu?

 

Po zaobserwowaniu charakterystycznych dla depresji objawów, powinniśmy nakłonić seniora do wizyty u lekarza. W sytuacji stwierdzenia przez psychiatrę stanu depresyjnego, kluczowym czynnikiem na drodze powrotu do zdrowia, będzie wsparcie psychiczne ze strony rodziny i opiekuna, poświęcenie choremu czasu i uwagi.

 

Kilka rad dla opiekunki 

 

  • pamiętaj o tym by być blisko, postaraj się okazywać jak najwięcej zainteresowania i zaangażowania, nie dopuszczaj do tego, aby osoba starsza czuła się samotnie, 

  • staraj się nie użalać nad seniorem i nie krytykuj jego zachowania,

  • rozmawiaj z seniorem, powinien wiedzieć, że jego samopoczucie jest dla Ciebie ważne,

  • staraj się nie wyręczać osoby starszej, a wręcz przeciwnie, zachęcaj ją do wspólnie wykonywanych czynności,

  • namawiaj seniora do wyjść na spacer, po zakupy, do znajomych,

  • dieta ma bardzo duży wpływ na samopoczucie seniora - postaraj się zadbać aby posiłki były odpowiednio zbilansowane, odżywcze i pełne witamin,

  • jeśli zabraknie Ci sił, pamiętaj, że depresja jest chorobą i pod żadnym pozorem nie możesz powiedzieć, że senior jest ciężarem dla rodziny, przyjaciół czy samego opiekuna.

 

Podejmując się zlecenia, dotyczącego seniora cierpiącego na depresję pamiętaj, że starość to bardzo trudny okres  w życiu człowieka. Postaraj się nigdy nie lekceważyć jakichkolwiek symptomów smutku i znacznego obniżenia samopoczucia u seniora.

 

Na koniec najważniejsza rada

 

W rozmowie staraj się traktować seniora jak osobę zdrową, jednocześnie pamiętając o tym, że jest chory. To bardzo ważne, aby cierpiący na depresję nie myślał o sobie jak o ciężarze dla rodziny i opiekuna.

 

W trosce o komfort seniorów i opiekunów, staramy się dokładnie opisywać każde ze zleceń, informując również o ewentualnych stanach depresyjnych podopiecznego. Aktualne oferty dostępne są na naszej stronie internetowej: https://ltd-ps.com/jobs

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Adres


Rynek 40 (Galeria Nyska, piętro II, biuro 216)
48-300 Nysa

Godziny pracy


Poniedziałek - Piątek
08:00 - 16:00

Telefon


+48 533 377 827
+48 533 377 828