Niedosłuch u osób starszych

Kamila Patrycja Wilczyńska
Wpisy,
24 października 2022, 15:10

Szacuje się, że problemy ze słuchem wykazuje aż 50% seniorów po 65 roku życia. Jak rozpoznać niedosłuch u podopiecznego? Skąd bierze się ta przypadłość? O czym powinien pamiętać opiekun? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie.

 

Objawy niedosłuchu.

Najbardziej charakterystycznymi objawami utraty słuchu u podopiecznego są częste bóle głowy oraz problemy z orientacją. Pojawiają się też zmiany w zachowaniu, takie jak stopniowe unikanie kontaktu werbalnego. Senior nie podejmuję konwersacji, ani nie odpowiada na zadawane pytania, zmienia styl wypowiedzi, podnosi głos, jest zdezorientowany. Podczas rozmowy odpowiada na zupełnie inny temat lub bełkocze w sposób niezrozumiały dla opiekuna.

 

Występowanie niedosłuchu starczego - przypadłość czy genetyka?

Ryzyko wystąpienia niedosłuchu starczego może być uwarunkowane genetycznie, jednakże są to pojedyncze przypadki. Utrata słuchu postępuje powoli, przez co zazwyczaj jest niezauważalna. Niedosłuch u osób starszych spowodowany jest starzeniem się organizmu i jest dodatkowo potęgowany przez zdarzenia występujące na przestrzeni całego życia, np. praca z młotem pneumatycznym, bez odpowiedniej ochrony uszu. Czynnikami, które dodatkowo działają na postępującą utratę słuchu u podopiecznego mogą być przebyte urazy oraz infekcje ucha. Warto pamiętać, aby nie krzyczeć podczas rozmowy z podopiecznym, dotkniętym niedosłuchem, gdyż zwykle słyszy on dźwięki niskie. Problem pojawia się dopiero przy dźwiękach wysokich, takich jak głosy dziecięce oraz szepty i gwiżdżące spółgłoski (f, s, z). Wystarczy więc mówić wyraźnie i powoli. 

 

Czego powinien unikać senior, cierpiący na niedosłuch?

Warto dbać o to aby lekki niedosłuch u naszego podopiecznego nie pogłębił się do niedosłuchu znacznego bądź głębokiego. Powinniśmy dopilnować, aby senior nie przebywał w miejscach, gdzie może być narażony na wysoką skalę decybelową. Kiedy trwają remonty drogowe pilnujmy, aby okna w domu były pozamykane. Senior nie powinien również nadmiernie podgłaśniać telewizora bądź radia. Aby zapobiegać pogłębianiu się niedosłuchu starczego można wprowadzić bogatą w przeciwutleniacze dietę (liściaste warzywa, awokado, banany). Dostarczenie odpowiedniej dawki witaminy C i E oraz kwasu foliowego, obniża ryzyko pogłębienia się niedosłuchu. 

Jeżeli nasz podopieczny cierpi z powodu szumów usznych i innych nieprzyjemnych wrażeń dźwiękowych (piski, dzwonienia, zatykanie uszu), warto zastosować ekstrakty z liści miłorzębu japońskiego i korzenia żeń-szenia. Poprawią słuch i złagodzą zawroty głowy.

 

Leczenie niedosłuchu.

Niestety medycyna nie wynalazła jeszcze żadnych leków, które całkowicie wyeliminowałyby problemy ze słyszeniem. Tym bardziej warto stosować odpowiednią pielęgnację uszu. Pamiętajmy, aby zwracać uwagę na zalegającą woskowinę, ale z patyczków higienicznych korzystajmy jedynie w małżowinie zewnętrznej. Wewnątrz ucha stosujmy spraye, bądź tzw. odkurzacze do czyszczenia uszu. 

Jeżeli niedosłuch, pomimo starań, pogłębia się, skonsultujmy z rodziną podopiecznego wizytę u lekarza, który zbada podopiecznego i skieruje do protetyka słuchu (niem. Hörgeräteakustiker), który wykona odlew z ucha, a następnie aparat słuchowy (niem. Hörgerät). W sporej mierze ułatwi on życie podopiecznemu, jak i opiekunowi.

W trosce o komfort seniorów i opiekunów, staramy się dokładnie opisywać każde ze zleceń, informując również o ewentualnym niedosłuchu u podopiecznego. Aktualne oferty dostępne są TUTAJ

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Adres


Rynek 40 (Galeria Nyska, piętro II, biuro 216)
48-300 Nysa

Godziny pracy


Poniedziałek - Piątek
08:00 - 16:00

Telefon


+48 533 377 827
+48 533 377 828