Opiekun osób starszych - najczęstsze pytania

Kamila Patrycja Wilczyńska
Wpisy,
28 lipca 2022, 18:07

Osoby decydujące się na podjęcie pracy w roli opiekuna osób starszych często mają mętlik w głowie i zadają sobie wiele pytań. W tym wpisie odpowiadamy na najpopularniejsze z nich.

 

O czym powinnam pamiętać jako opiekunka osób starszych?

Przede wszystkim o tym, że każdy senior jest inny, a co za tym idzie, zlecenia będą się od siebie różnić. Musimy wziąć pod uwagę to, że osoby starsze mają swoje przyzwyczajenia i potrzeby, a te będą się różnić w zależności od charakteru i chorób trapiących seniora. Z pewnością pracę w zawodzie ułatwi nam szereg cech takich jak empatia, delikatność, tolerancja. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że opieka nad seniorem jest bardzo czasochłonna, wymaga od nas wysiłku i cierpliwości.

W opiece nad osobą leciwą powinniśmy stawiać nacisk na znajomość zasad pierwszej pomocy, a także umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach stresowych. Osoba, która znajduje się pod opieką musi mieć pewność, że może liczyć na swojego opiekuna w każdej sytuacji. Naszemu podopiecznemu powinniśmy poświęcić wiele uwagi, aby łatwo nam było zrozumieć jego potrzeby. Przy tym wszystkim nie zapominajmy nigdy o wzajemnym szacunku. Wtedy opieka stanie się już nie tylko pracą, ale też satysfakcją z pomocy osobie potrzebującej i nierzadko samotnej.

 

Co będzie należało do moich obowiązków?

Zanim zdecydujemy się na pracę jako opiekun, powinniśmy szczegółowo zapoznać się z obowiązkami, które będą na nas czekały. Są one zmienne w zależności od zlecenia jak i stanu zdrowia seniora. Do obowiązków opiekunów i opiekunek mogą należeć:

 

  • robienie zakupów

  • pomoc przy czynnościach fizjologicznych

  • przyrządzanie i podawanie posiłków

  • sprzątanie domu

  • pomoc przy ubieraniu się

  • pomoc w dbaniu o higienę osobistą

  • wspólne spędzanie czasu, aktywizacja seniora

  • pomoc w kontaktowaniu się z rodziną

  • pilnowanie terminów wizyt lekarskich, podawanie regularnie leków, realizacja recept

 

Co nie będzie należało do moich obowiązków jako opiekuna/ki osób starszych?

Zakres obowiązków, które będziemy wykonywać jako opiekun/ka osoby starszej zostaje przez wszystkie strony omówiony i zaakceptowany przed wyjazdem. Jeśli w trakcie trwania zlecenia rodzina lub sam senior wymagają od nas czynności ponadprogramowych, które budzą nasze wątpliwości, powinniśmy jak najszybciej poinformować naszego koordynatora, bądź opiekuna zlecenia. Omówienie oraz ustalenie z góry warunków i zasad pracy na zleceniu, gwarantuje uniknięcia ewentualnych nieporozumień.

W trosce o komfort seniorów i opiekunów, staramy się dokładnie opisywać każde ze zleceń. Aktualne oferty dostępne są na naszej stronie internetowej: https://ltd-ps.com/jobs

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Adres


Rynek 40 (Galeria Nyska, piętro II, biuro 216)
48-300 Nysa

Godziny pracy


Poniedziałek - Piątek
08:00 - 16:00

Telefon


+48 533 377 827
+48 533 377 828