Samotność wśród osób starszych

Kamila Patrycja Wilczyńska
Wpisy,
24 września 2022, 16:09

Dlaczego długie okresy odosobnienia źle wpływają na samopoczucie psychiczne, a nawet fizyczne seniora? Jak pomóc podopiecznemu cierpiącemu na samotność? O tym przeczytają Państwo w dzisiejszym wpisie.

 

Przyczyny samotności

Człowiek z natury jest istotą bardzo społeczną i zazwyczaj najlepiej czuje się w towarzystwie rodziny, bądź przyjaciół, bez względu na to czy jest dwunastoletnim uczniem, czy osiemdziesięcioletnią babcią.

Osoby starsze coraz częściej narażone są na “pozostawienie samemu sobie”. Przyczyn takiego zachowania ze strony bliskich może być wiele, np. pogoń za karierą, przeprowadzka lub konflikty rodzinne. Często zapominamy, że życie seniorów diametralnie zmienia się wraz z upływem lat. Niegdyś byli pełni wigoru, podróżowali, spotykali się ze znajomymi, imprezowali i nagle to wszystko przestaje być osiągalne. Osoba w podeszłym wieku nie wyruszy w kilkugodzinny lot w celu odwiedzenia bliskich, większość znajomych odeszła, a jeżeli do tego dojdzie jeszcze odrzucenie przez rodzinę to zostaje samotność. Osamotnieni seniorzy znacznie częściej  narażeni są na nasilenie chorób i zaburzeń takich jak agresja, depresja, choroba alzheimera, choroba parkinsona czy nerwica.

 

Jak pomóc samotnemu seniorowi?

Sytuacja osoby starszej zmienia się, gdy w domu pojawia się opiekun, który wysłucha, porozmawia i ofiaruje swój czas. Właśnie dlatego rola jaką odgrywamy jest bezcenna.

Pomocnym w uporaniu się z osamotnieniem u podopiecznego będzie na przykład spacer do lasu. Kolor zielony i zapach drzew iglastych działa uspokajająco, a śpiew ptaków terapeutycznie. Nie gorszym pomysłem będzie angaż seniora w rozmaite gry planszowe, szachy, warcaby, a nawet wspólne rozwiązywanie krzyżówek. Warto też namówić podopiecznego na zapisanie się do klubów seniora, ponieważ integracja z rówieśnikami ma bardzo dobry wpływ na samopoczucie osoby samotnej

 

Inne propozycje na wspólne spędzanie czasu z seniorem:

 

  • proste ćwiczenia poprawiające krążenie,

  • wspólne oglądanie filmów,

  • “zarażenie” podopiecznego własnym hobby, np. uprawą roślin domowych,

  • codzienna rozmowa przy kawie lub herbacie,

 

W trosce o komfort seniorów i opiekunów, staramy się dokładnie opisywać każde ze zleceń, informując również o stanach przygnębienia związanych z samotnością. Aktualne oferty dostępne są TUTAJ

Skontaktuj się z nami

Jesteśmy tu dla Ciebie!

Adres


Rynek 40 (Galeria Nyska, piętro II, biuro 216)
48-300 Nysa

Godziny pracy


Poniedziałek - Piątek
08:00 - 16:00

Telefon


+48 533 377 827
+48 533 377 828