Wywiad z początkującą opiekunką osób starszych

Specjalnie dla zastanawiających się nad pracą w opiece, publikujemy wywiad z początkującą opiekunką osób starszych, Panią Angeliką.

LTD Pflege Service: Co skłoniło panią do podjęcia pracy jako opiekun osób  starszych? 

Pani Angelika: Ten zawód ma sporo atutów. Można poduczyć się języka, zwiedzić i poznać Niemcy. Widziałam sporo pięknych miast. I oczywiście wynagrodzenie jest wysokie w stosunku do tego, co można zarobić w Polsce. 

LTD Pflege Service: Czym kierowała się pani przy wyborze agencji oraz zlecenia?

Pani Angelika: Zależało mi, aby mieć stały kontakt z koordynatorem, bym mogła czuć się bezpiecznie, ta świadomość, że mogę liczyć na wsparcie, dlatego też wybór padł na LTD Pflege Service. Gdy podejmowałam decyzje na jakie zlecenie jechać, zawsze zwracałam uwagę na to, czy podołam, poniewaz stopnie niepełnosprawności są różne. 

LTD Pflege Service:  Jakie uczucia towarzyszyły pani przy pierwszym wyjeździe oraz po dotarciu na miejsce?

Pani Angelika: Miałam mieszane uczucia. Obawy z ekscytacją przeplatały się. Nowy kraj, kultura, poznanie rodziny podopiecznego, wszystko było czymś nowym, nawet wielogodzinna podróż. Jedna osoba odnajdzie się w tej sytuacji, inna osoba zrezygnuje po pierwszym zleceniu. 

LTD Pflege Service:  Czy wyjeżdżając na zlecenie znała pani język niemiecki?

Pani Angelika: Potrafiłam powiedzieć kilka prostych rzeczy, z czasem faktycznie nauczyłam się języka do stopnia komunikatywnego, tak że nie miałam trudności z porozumiewaniem się. Ale to trzeba bez stresu próbować rozmawiać. 

LTD Pflege Service: Porozmawiajmy teraz trochę o samej pracy jako opiekun. Na czym ona polega ?

Pani Angelika: To sporo odpowiedzialnych zadań. Podopieczny musi być zawsze najedzony, czysty, trzeba zadbać żeby mu ciepło było. Należy również utrzymać porządek w mieszkaniu podopiecznego. To po prostu opieka nad osobą, która już nie jest w stanie wykonać podstawowych czynności życia codziennego. 

LTD Pflege Service: Jak długo pracuje pani w zawodzie opiekunki?

Pani Angelika: Wyjeżdżałam przez rok na różne zlecenia. 

LTD Pflege Service: Jak długo trwało pierwsze zlecenie,jaki był wymiar godzinowy pracy i czy miała pani czas dla siebie?

Pani Angelika: Pierwszy wyjazd trwał 6 tygodni. Moja rutyna zaczynała się o godzinie 9:00. Byłam u miłego małżeństwa. Przeważnie wieczorami oglądali tv, więc od około 18:30 szłam już do swojego pokoju. Codziennie miałam 2-2,5 h pauzy. Pracowałam od poniedziałku do niedzieli. 

LTD Pflege Service: Co wspomina pani najmilej a co najgorzej?

Pani Angelika: Bardzo miły jest każdy gest rodziny podopiecznego jak i samego podopiecznego, pokazujący wdzięczność za obecność i pomoc. Każdy drobny gest bardzo dobrze wspominam. 

Najgorzej.. hmm, oczywiście nie zawsze jest pięknie i kolorowo. Czasami podopieczni z demencją potrafili wyprowadzić z równowagi, cierpliwość to klucz do sukcesu.

LTD Pflege Service: Jak ocenia pani zarobki w zawodzie opiekuna osób starszych?

Pani Angelika: Każda agencja gwarantuje inny zarobek, więc trzeba znaleźć taką, której oferta nam odpowiada. Ja wybrałam państwa firmę i jestem bardzo zadowolona.

LTD Pflege Service:  Co sprawiało pani najwięcej problemu, jako opiekunce?

Pani Angelika: Na samym początku była to bariera językowa. 

LTD Pflege Service: Czy praca w zawodzie opiekuna wymaga dużej sprawności fizycznej?

Pani Angelika: Zależy od zlecenia. Niektóre osoby są bardzo schorowane i nie poruszają się o własnych siłach. Inne wymagają przede wszystkim towarzystwa i rozmowy. 

LTD Pflege Service: Co należało do pani obowiązków? 

Pani Angelika: Na wszystkich zleceniach musiałam przygotować posiłki: śniadanie, obiad i kolacje. Pomiędzy posiłkami był czas na kawę z kawałkiem ciasta lub talerzykiem owoców. Musiałam również przypilnować, by Pan lub Pani zażyła przypisane przez lekarza lekarstwa. Każde z pomieszczeń, z których korzystałam ja i podopieczny, utrzymywałam w czystości. Na niektórych zleceniach w ogóle nie miałam do czynienia z kąpielami podopiecznego, a na niektórych musiałam raz dziennie myć leżącą osobę w łóżku, także to już zależy od stadium chorób. Za dnia spacer lub gra planszowa, prowadzenie rozmów, jakieś urozmaicenie czasu. I przeważnie raz w tygodniu jeździłam z kimś z rodziny na duże zakupy. To wszystko należało do podstawowych obowiązków. 

LTD Pflege Service: Jak pani myśli, czy  praca jako opiekun osób starszych jest przeznaczona wyłącznie dla kobiet?

Pani Angelika: Absolutnie nie. Spotkałam się nawet z sytuacją, gdzie podopieczni wymagali opiekuna, a z opiekunki rezygnowali. 

LTD Pflege Service: Co poradziłaby pani osobom zastanawiającym się nad podjęciem pracy jako opiekun?

Pani Angelika: Poradziłabym jechać i spróbować. Każdy jest inny i jednemu taki rodzaj pracy przypadnie do gustu, a innemu zupełnie nie. Na miejscu wszystko się okaże.

Dziękujemy pani Angelice za owocną współpracę, poświęcony czas oraz wyrażenie zgody na publikację wywiadu.

Zespół LTD Pflege Service