Pierwsza pomoc przedmedyczna – obowiązek opiekuna

Pierwsza pomoc w opiece nad osobą starszą.

Przed podjęciem pracy jako opiekun osób starszych, powinniśmy poznać podstawy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Nikt z nas nie chce pracować w ciągłym stresie i obawie, że nie poradzi sobie w sytuacji, gdy senior zemdleje, bądź obleje się wrzątkiem. Pamiętajmy, że udzielenie pierwszej pomocy w nagłej sytuacji to obowiązek każdego z nas. Warto zapoznać się z podstawami jej udzielania.

 

Pierwsza pomoc: Kolejność postępowania

W przypadku kiedy dojdzie do niebezpiecznego zdarzenia, bądź wypadku z udziałem naszego podopiecznego : 

  1. Oceniamy ogólny stan poszkodowanego, następnie dzwonimy pod numer ratunkowy 112 i wzywamy pomoc.

  2. W oczekiwaniu na pogotowie, sprawdzamy drożność dróg oddechowych. Jeżeli podopieczny nie oddycha – zaczynamy akcję resuscytacyjną w trybie 30 uciśnięć klatki piersiowej, następnie dwa wdechy metodą usta-usta, znowu 30 uciśnięć, dwa wdechy i tak aż do przyjazdu służb ratowniczych lub momentu gdy opadniemy z sił.

Zasady pierwszej pomocy w różnych sytuacjach 

Udzielenie pierwszej pomocy przy złamaniu kości

  1. Jeśli senior nie jest w stanie poruszać się samodzielnie, należy wezwać pogotowie ratunkowe.

  2. Pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie nastawiać samodzielnie złamanej kończyny, ani gwałtownie nią nie poruszać – może to pogłębić uraz.

  3. Złamaną kończynę zawsze unieruchamiamy w dwóch sąsiadujących ze złamaniem stawach, np.(jeżeli złamana zostanie kość przedramienia powinniśmy unieruchomić rękę od łokcia do nadgarstka).

  4. Na koniec warto zadbać o komfort termiczny seniora (koc NRC, który powinien być zawsze w domowej apteczce).

Udzielenie pierwszej pomocy przy oparzeniu

  1. Schładzamy oparzoną powierzchnię pod zimną, bieżącą wodą przez około 20 minut.  W przypadku poparzenia jamy ustnej, płuczemy ją zimną wodą, bądź podajemy kostki lodu do ssania.

  2. Na schłodzone już miejsce oparzenia zakładamy jałowy opatrunek (bardzo ciekawą i komfortową opcją są opatrunki hydrożelowe. Przyśpieszają one gojenie, ponieważ nie przyklejają się do rany).

  3. Nie powinniśmy dotykać miejsca oparzenia, ani odrywać od skóry odzieży, która przylega do rany. Pod żadnym pozorem nie wolno nam przekłuwać powstałych pęcherzy.

Przy oparzeniach średnich i ciężkich natychmiast wieziemy podopiecznego do szpitala, bądź wzywamy pogotowie.

Warto pamiętać, że konsultacji lekarskiej wymagają oparzenia I stopnia dotyczące twarzy, szyi, klatki piersiowej, krocza, oka lub jego okolic oraz kiedy oparzenia przekraczają 3% powierzchni ciała.

Ponadto kilka godzin po oparzeniu należy obserwować podopiecznego. Jeżeli występować będą dreszcze, gorączka, osłabienie, bóle i zawroty głowy, należy niezwłocznie wezwać pogotowie.

Udzielenie pierwszej pomoc przy omdleniu

Omdlenie – jest to krótkotrwała utrata przytomności oraz świadomości, spowodowana spadkiem ciśnienia oraz niedotlenieniem mózgu. Warto pamiętać, że omdlenie u seniora nie musi wynikać jedynie z nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Może być też skutkiem silnych emocji.

  1. Jeżeli senior jest przytomny, niezwłocznie posadźmy go na krześle, pochylmy głowę podopiecznego do przodu (głowa jak najbliżej kolan).

  2. Następnie należy rozluźnić seniorowi odzież pod szyją, zadbajmy też o dopływ świeżego powietrza.

  3. Przypilnujmy, aby senior posiedział lub poleżał przez kilka chwil – to pomoże ustabilizować krążenie. 

Przydatne numery alarmowe w Niemczech

  • Służba medyczna na telefon (Ärztlicher Bereitschaftsdienst) : 116117 

  • Pogotowie ratunkowe ( Rettungsdienst): 112

“Służba medyczna na telefon (116117)” – jest to bezpłatny numer, pod który możemy śmiało dzwonić w weekendy i święta. Dzwoniąc na podany numer otrzymamy wskazówki lekarskie przez całą dobę, gdy lekarze są niedostępni.

W trosce o komfort seniorów i opiekunów, staramy się dokładnie opisywać każde ze zleceń, informując o stanie zdrowia podopiecznego.

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnymi zleceniami, dostępnymi po kliknięciu TUTAJ