Odleżyny to otwarte rany, które powstają wskutek długotrwałego stykania się ciała z podłożem, którego następstwem jest miejscowe niedokrwienie, nazywane martwicą. Co powinniśmy o nich wiedzieć? Jak opiekować się seniorem narażonym na powstawanie odleżyn? O tym przeczytają Państwo w dzisiejszym artykule.
Gdzie powstają odleżyny?
Odleżyny najczęściej powstają w okolicach łopatek, kręgosłupa, kostek, pięt czy kości ogonowej, a nawet pośladków. Mogą występować nie tylko na naskórku, ale również w obrębie błony śluzowej. Owrzodzenie odleżynowe w obrębie jamy ustnej seniora wynika zazwyczaj z działania zewnętrznego, takiego jak używanie protez zębowych i powstaje w wyniku mechanicznego drażnienia śluzówki, które prowadzi do jej uszkodzenia. Jeżeli u podopiecznego często występują odleżyny w obrębie jamy ustnej, powinniśmy nakłonić go do wizyty u specjalisty w celu korekcji niewłaściwie dopasowanych protez zębowych.
Którzy podopieczni są najbardziej narażeni na odleżyny?
Odleżyny najczęściej występują u obłożnie chorych seniorów, mających problem z poruszaniem się w łóżku, są to seniorzy, którzy stracili całkowite czucie lub pozostają nieprzytomni. Powstawanie odleżyn może być skutkiem ubogiej w białko diety podopiecznego, ten składnik odżywczy odgrywa w organizmie bardzo ważną rolę, ponieważ wspomaga gojenie się ran.
Wyróżniamy pięć stopni rozwoju odleżyn :
Odleżyny I stopnia – blednące pod wpływem ucisku, mikrokrążenie jest zachowane, rany niewidoczne.
Odleżyny II stopnia – nieblednące zaczerwienienie, przebarwienie, skóra w danym miejscu ocieplona, możliwy obrzęk, widoczne pęcherze i nadżerki.
Odleżyny III stopnia – widoczne uszkodzenie pełnej powłoki skóry, suche ciemne strupy.
Odleżyny IV stopnia – uszkodzenie skóry i tkanki podskórnej, dochodzące do powięzi.
Odleżyny V stopnia – głębokie uszkodzenie sięgające aż do mięśni, struktur kostnych, stawów i ścięgien.
Jak opiekować się podopiecznym z odleżynami?
Pilnować by podopieczny nie przebywał zbyt długo w jednej pozycji,
Warto poprosić rodzinę podopiecznego o zaopatrzenie go w rozmaite przedmioty zapobiegające powstawaniu jak również pogłębianiu stanów odleżynowych (wałki, poduszki przeciwodleżynowe, kółka),
Poprawiać ułożenie prześcieradła oraz pościeli,
Pamiętać o pielęgnacji narażonych na odleżyny fragmentów skóry (kremy, obmywanie i wycieranie do sucha),
Prawidłowo odżywiać podopiecznego (dieta bogata w białko).
Leczenie odleżyn
Leczenie powstałych stanów odleżynowych polega jedynie na pielęgnacji (utrzymywaniu w czystości i suchości) i niwelowaniu powstawania nowych obszarów, narażonych na obumieranie.
W trosce o komfort seniorów i opiekunów, staramy się dokładnie opisywać każde ze zleceń, informując również o narażeniu podopiecznego na występowanie odleżyn.
Zapraszamy do zapoznania się z aktualnymi zleceniami, dostępnymi po kliknięciu TUTAJ