Jak reagować w sytuacji zasłabnięcia, bądź utraty przytomności u podopiecznego? Czym różni się omdlenie od zasłabnięcia? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Czym jest omdlenie?
Omdlenia są bardzo częstym zjawiskiem u osób w wieku podeszłym. Krótkotrwała utrata przytomności jest spowodowana niedotlenieniem mózgu, na skutek słabszego przepływu krwi, bądź nagłego spadku ciśnienia. Jest to bardzo niebezpieczne dla osoby starszej, głównie z powodu nagłego ryzyka upadku, co może skutkować kontuzją, bądź poważnym złamaniem. Należy pamiętać, że nawracające omdlenia powodują u podopiecznego narastające lęki. Omdlenie zazwyczaj bywa chwilowe i przejściowe, ustępuje samoistnie i całkowicie po kilku minutach, co nie znaczy, że powinniśmy je bagatelizować.
Objawy poprzedzające omdlenie
Omdlenia nie da się przewidzieć co do dnia i godziny, jednakże istnieje kilka symptomów, które powinny nas, jako opiekunów, zaalarmować. Należą do nich:
zgłaszanie przez seniora uczucia kręcenia się w głowie,
mdłości,
duszności,
“zimne poty” oraz wzmożona potliwość,
zaburzenia widzenia, tzw. “mroczki przed oczami”,
kołatanie serca.
Czy omdlenie i zasłabnięcie są tym samym?
Omdlenie bardzo często, jednakże błędnie, jest nazywane zasłabnięciem. Omdlenie jest utratą przytomności (krótszą lub dłuższą), natomiast zasłabnięcie jest stanem przedomdleniowym, osłabieniem organizmu, w którym nie występuje utrata świadomości. Jedyną cechą, która łączy ze sobą osłabienie i zasłabnięcie jest utrata napięcia w mięśniach (skurcze, kurcze oraz sztywność mięśni).
Przyczyny omdleń i zasłabnięć:
nieprawidłowe nawodnienie organizmu,
nagły spadek cukru we krwii,
nagły spadek ciśnienia.
Jak zachować się w przypadku zasłabnięcia bądź omdlenia u seniora?
Przypadki omdleń u podopiecznego są dla opiekuna źródłem silnego stresu. Jak powinien zachować się w takiej sytuacji?
Postępowanie w przypadku omdlenia:
układamy seniora na równym podłożu,
rozluźniamy ubrania (np. odpinamy guziki utrudniające swobodne oddychanie),
monitorujemy tętno oraz oddech podopiecznego.
Uwaga!
Kategorycznie zabrania się podawania leków, nie wolno również oblewać seniora wodą, oklepywać po twarzy i szarpać.
Jeżeli senior po dłuższym czasie nie odzyskuje przytomności, należy niezwłocznie skontaktować się z pogotowiem ratunkowym (Ärztlichen Bereitschaftsdienst). W Niemczech dzwonimy pod numer 116 117 lub 112.
Zachęcamy do śledzenia naszych profili na Facebooku i Instagramie, gdzie regularnie informujemy o publikacji nowych wpisów na blogu.
Zapraszamy do zapoznania się z aktualnymi zleceniami, dostępnymi po kliknięciu TUTAJ